PEELING DLA WYNIKU JEST NIEWYSTARCZAJĄCY!

By in
677
PEELING DLA WYNIKU JEST NIEWYSTARCZAJĄCY!

Danne MONTAGUE-KING
Doktor Biochemii i Farmakologii, założyciel DMK (USA)

Często obserwuję otaczający mnie świat z dużą dozą cynizmu, jeśli coś wydaje się zbyt dobre aby było prawdą. Najnowsze trendy w medycynie estetycznej to najczęściej jakiś stary pomysł, pozbawiony wielkości oryginału, ale ubrany pod względem zaawansowanej technologii i pseudonauki, które brzmią świetnie, ale często nie mają nic wspólnego z tym, jak naprawdę działa skóra

Słowo “peeling” lub “eksfoliacja” w kontekście zarządzania wiekiem lub leczenia blizn ma echo od ponad stu lat!

POCHODZENIE METODY

W starożytnym Egipcie żywice używano w połączeniu z octem – w ten sposób szlachetne kobiety odnawiały skórę, chcąc wyglądać ponadczasowo. Powodzenie procedury zależało od mistrza, ale w dużym stopniu było spowodowane podziałem klasowym społeczeństwa: bogaci nie musieli wychodzić i pracować w słońcu, ich skóra była ukryta przed promieniowaniem przez cały dzień.

Z czasem to podejście przeniknęło do Chin i Rosji. Katarzyna Wielka stosowała maskę wykonaną z pleśni, jabłek i owsa. Efekt tej procedury można wyjaśnić działaniem słabych kwasów AHA i polisacharydów pleśni, przypominających działanie beta-glukanów, które występują również w owsie.

Rosyjski szlachcic i malarz ikon Andrei Rublev, który zasłynął również jako znany dermatolog, praktykował leczenie trądziku za pomocą peelingu używając artystycznego podkładu na bazie białka jaja, który służył do utrwalania farby na płótnie.

Reszta to kwestia historii. Najpierw w Europie, a następnie w Stanach Zjednoczonych zaczęto stosować coraz silniejsze środki złuszczające, aby osiągnąć bardziej zauważalny efekt.

MECHANIZM DZIAŁANIA

Bez względu na to, jakie składniki wchodziły w skład, a wielu tak zwanych mistrzów młodości trzymało tę wiedzę w tajemnicy, efekt zależał od jednego działającego czynnika – pH.

Peelingi Kwasowe

Po nałożeniu na naskórek powszechnych kwasów – fenolowego lub kwasu trichlorooctowego o pH 3,01 lub niższym, białko w porośniętej warstwie rogowej naskórka twardnieje, klaster komórek staje się kruchy, jak pęknięta płytka podłogowa, kruszy się i oddziela od naskórka. 

W niektórych przypadkach, na przykład w celu zwalczania procesów starzenia się,  elastazy słonecznej, a nawet tak zwanej rybiej łuski, jest to niezwykle skuteczny sposób usuwania martwych komórek powierzchniowych, a tym samym otwiera się droga migracji komórek nowej generacji, promując wzrost i naturalną proliferację komórek macierzystych skóry za pomocą terapii enzymatycznej, a także wspomaga produkcję aminokwasów, przeciwutleniaczy i utrzymuje komórki Langerhansa w celu osiągnięcia maksymalnej obrony immunologicznej.

Odkryłem, że dodanie miejscowo drażniącego czynnika termogenicznego do formuły stymuluje przepływ krwi do naczyń włosowatych i “wypłukiwanie” toksyn z pewnego obszaru. Zwiększony przepływ krwi tworzy dodatkowe obciążenie dla mitochondriów w każdej komórce, stymulując produkcję ATP, lub przynajmniej powoduje zwiększone zaopatrzenie w tlen, co jest jeszcze ważniejsze w terapii enzymatycznej. Jest to mechanizm działania różnych urządzeń – LED i innych, ale zastosowanie tej prostej i jednocześnie głębokiej reakcji chemicznej w peelingu eliminuje potrzebę stosowania techniki sprzętowej.

Peelingi alkaliczne

Leczenie innych problemów skórnych odbywa się na przeciwległym końcu skali pH.

Związki alkaliczne o ściśle określonym okresie ekspozycji mogą tymczasowo podnieść wartości do około 12 w skali pH. W takim przypadku lekarz powinien mieć doskonałe oko i dobre wyczucie czasu: jeśli preparat przetrzymać, zapomnieć go zneutralizować, nie zapewnić skórze ciągłego nawilżenia i właściwego przywrócenia bariery naskórkowej, mogą wystąpić oparzenia alkaliczne. 

Takie procedury są odpowiednie w leczeniu trądziku, gdy występują duże krosty i grudki, a mieszki włosowe są zatkane. W ciągu kilku minut nie tylko wszystkie zbędne martwe komórki będą złuszczone, ale również i mieszek włosowy zostaje zniszczony, torbiel otworzy się i uwolni wszystkie nagromadzone i zakażone bakteriami produkty. To złuszczanie zniszczy także dorosłego osobnika roztocza demodeksa, który powoduje trądzik różowaty i jego jaj. 

Monitorowanie działania peelingu alkalicznego, a także przestrzeganie wszystkich zasad pracy z nim, eliminuje ryzyko nadmiernego uszkodzenia skóry i pomaga zmniejszyć stan zapalny.

DROGA PRÓB I BŁĘDÓW

Emocje związane z peelingiem jako podstawowym środkiem leczenia nie ustępują. Niestety ludzie uważają, że najbardziej skoncentrowane serum przyniesie najlepszy efekt.

Sam zgrzeszyłem kilkadziesiąt lat temu, uwiedziony pomysłem wypalenia naskórka chemikaliami. Stworzyłem środek złuszczający na bazie 95% kwasu fenolowego i silnie alkalicznego oleju krotonowego (intuicja jednak sugerowała dodanie oliwy z oliwek w celu skuteczniejszej kontroli), który był stosowany w znieczuleniu miejscowym. Następnie zabandażowywaliśmy całą twarz pacjenta (oprócz nozdrzy i oczu), a on nosił tę bolesną maskę przez cztery dni pod nadzorem pielęgniarki.

Oczywiście powstał w rezultacie ogromny rumień, gdzie wymagane były duże ilości silnych środków przeciwbólowych, z których wiele było przepisywanych wyłącznie na receptę. Kiedy zdejmowano bandaże, było morze łez! W tamtych czasach pudrowano twarze pacjentów jodkiem tymolu, a oni wyglądali jak potwór ciasteczkowy. Po kilku dniach tak obfitego posypywania nakładano grubą warstwę “smaru” na bazie roślinnej i ciepłe kompresy z tkaniny, aby usunąć ten strup oparzeniowy. 

Oczywiście w końcu pacjent otrzymywał napiętą skórę bez ani jednej zmarszczki. Towarzyszył mu jednak całkowity lub prawie całkowity brak pigmentacji, wyraźna granica pod brodą i woskowana skóra, jak u ducha. 

Wiele kobiet w starszym wieku (i niektórzy mężczyźni, co tu ukrywać) nie przywiązywali do tego żadnego znaczenia, wierząc, że najważniejsze jest brak zmarszczek, a kolor twarzy można dodać za pomocą makijażu. Gorzka prawda była taka, że młody wygląd został stworzony przez przyspieszone mechanizmy obronne w procesie gojenia, a po roku skóra powróciła do pierwotnego stanu. 

Ten peeling wpłynął na całą “policję” skóry, która reguluje normalny rytm proliferacji komórek naskórka – przewody naskórka i desmosomy; enzym kolagenazy został zniszczony (enzym ten określa, ile kolagenu wchodzi w miejsce uszkodzenia, a zbyt wiele powoduje bliznę), nawet komórki Langerhansa i ich dendryty zostały uszkodzone.

  • Wiedziałem, że powinna istnieć mniej traumatyczna metoda

Kilku dobrze znanych chirurgów plastycznych z Chicago zgodziło się ze mną i pomogło przeprowadzić badania nad tym, jak nie tylko usunąć martwy materiał komórek powierzchniowych metodą nie agresywną, ale także przywrócić żywe komórki warstwy podskórnej, a nawet aktywność mięśni twarzy i szyi, zapewniając w ten sposób skórze wszystko, co niezbędne do samoleczenia przez całe życie.

W trakcie tych badań peeling lub złuszczanie było tylko pierwszym etapem prawdziwej zmiany skórnej.

Po usunięciu martwych komórek za pomocą słabych kwasów, alkaliów, alfa-hydroksykwasów i po rozpuszczeniu międzykomórkowego “kleju” kwasami glukonowymi (zmodyfikowałem dobrze znany roztwór Jessnera, kwas salicylowy z prekursorami zmniejszającymi zapalenie, do stosowania wyłącznie jako aktywator), skupiliśmy się na zapewnieniu skórze tego, czego chce, czego potrzebuje i rozpoznaje, aby działały jej naturalne systemy regeneracyjne w pełni. 

Dane wyszukiwania zaowocowały bardzo udanym doświadczeniem korekcji blizn, opartym na tych samych zasadach, które zastosowaliśmy w leczeniu trądziku lub procedur zarządzania wiekiem – w celu usunięcia, przywrócenia, ochrony i wsparcia wyniku. Po prostu użyliśmy różnych kombinacji narzędzi i środków zewnętrznych, bez użycia żadnych magicznych składników lub specjalnych urządzeń, aby osiągnąć wątpliwy natychmiastowy rezultat, marzenie, które tak bardzo uwodzi ludzi. Procedury dobierano indywidualnie, w zależności od stanu skóry pacjenta, a nie od jego “rodzaju” – to kolejne niepoprawne oznaczenie, które wydaje się być podstawą większości linii do pielęgnacji skóry.

Złuszczanie retinoidowe 

Badanie nie zignorowało retinoidów – praktycznie nie wiedziano o niesamowitych właściwościach regeneracyjnych kombinacji retinoidów. Retin-A (tretynoina) i jej “zły brat” izotretynoina (stosowane jako główny składnik “Roaccutane”) były wówczas stosunkowo nieznane, ale interesowałem się beta-karotynami ze względu na ich nietoksyczność dla organizmu i skóry.

Witamina A z wątroby ryb jest bardzo skuteczna, ale ma próg toksyczności. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała dawka może powodować działania niepożądane w organizmie.

Jednocześnie beta-karoten jest nietoksyczny w dowolnej ilości i nie staje się retinoidem, dopóki nie wniknie do organizmu lub skóry, gdzie zamienia się w witaminę A.

Dlatego przystąpiliśmy do złuszczania retinoidowego. Stosując bardzo małe dawki starannie dobranych estrów retinoidowych oraz duże objętości beta-karotenu różnego pochodzenia, byliśmy w stanie skutecznie usunąć powierzchnię tkanki naskórka, wzmacniając jednocześnie znajdujące się pod nią struktury skóry (usunąć i przywrócić). 

Takie wzmocnienie skóry przyniosło szczególne korzyści pacjentom w wieku powyżej 60 lat, których naskórek i macierz międzykomórkowa przerzedziły się, straciły swój kształt i elastyczność.

Najwyraźniej (i to było dla mnie odkrycie) wprowadzenie witaminy A spowodowało wzrost aktywności fibroblastów skórnych (wyobrażałem sobie “fabryki kolagenu”), dając nam możliwość pracy ze zaktualizowanym materiałem komórkowym, ale komórki te musiały być chronione i utrzymywane .

Koncepcja kompleksowego podejścia

Ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń pacjentów okazała się krytycznym warunkiem. Gdyby profesjonalne leczenie z różnorodnymi procedurami chemicznymi nie było uzupełniane codzienną pielęgnacją, nie uzyskałbym długoterminowych rezultatów, dzięki którym stałem się znany w tych pierwszych latach badań. 

W pewnym sensie moja mała grupa lekarzy posiada własną aptekę. Chirurdzy byli zadowoleni, ponieważ posiadanie środków, które sami wyznaczali, oznaczały stały pasywny dochód bez godzin operacji i zastrzyków. Ponadto pacjenci ubiegający się o drugą receptę w celu kontynuowania leczenia często zapisywali się na inne zabiegi estetyczne. Gdy lekarz wykonuje doskonale swoja pracę, pacjenci potrzebują swoistego “punktu kompleksowej obsługi”, w którym otrzymają wszystkie swoje procedury, zastrzyki i zalecenia kliniczne, a lista usług może zawierać różne bioaktywne suplementy, porady żywieniowe i procedury chirurgiczne, jeśli to konieczne. Biorąc pod uwagę sposób i styl życia osoby, rozwija się zintegrowane podejście do monitorowania stanu jej skóry.

We współczesnym świecie profesjonalista do pielęgnacji skóry potrzebuje arsenału narzędzi, które pomogą zrealizować koncepcję i nie będzie zależał od następnego najnowszego produktu z cudownym składnikiem, aparatem, wypełniaczem lub toksyną.

Podkreślam tę koncepcję jako stosowaną filozofię nauki opartą na czterech zasadach omówionych w tym artykule: usuwanie, przywracanie, ochrona i wsparcie. W rzeczywistości to wszystko, co możemy osiągnąć za pomocą stosowania miejscowych środków. A jednak to dużo, biorąc pod uwagę, że skóra i organizm są złożonym komputerem organicznym, składającym się z wody, chemikaliów i białek pod ogólną kontrolą enzymów, a wszystko to odbywa się za pomocą fal elektromagnetycznych i prądów elektrycznych!

W rzeczywistości, aby dowiedzieć się, jak kontrolować te procesy poprzez utrzymanie homeostazy, zajęło mi to całe życie – 50 lat, jeśli być dokładnym. Wiele naszych badań było kontynuacją odkryć wielkich umysłów w dziedzinie nauki, z których większość nie jest związana z pielęgnacją skóry. Ale jednocześnie każde badanie jest częścią gigantycznej mozaiki poznania organizmu i sposobów tworzenia środowiska i nawyków, które nie tylko przedłużą naszą ziemską egzystencję i poprawią nasz wygląd, ale także zapewnią jakość życia, która da każdemu pacjentowi możliwość pełnego wykorzystania swojego potencjału w relacjach osobistych, w karierze, w twórczości i badaniach naukowych.

Teraz rozumiem, że nigdy nie usunę z naszej terminologii słów “peeling”, “złuszczanie”! Brzmi zbyt kusząco, co sugeruje cebulę – coś w stylu “odklej naskórek i – wau! masz nową skórę!”

Moje 75-letnie doświadczenie życiowe ma swoją cenę – obserwować, jak wszystko staje się trendem, stopniowo staje się przestarzałe, a następnie pojawia się ponownie wśród młodych ludzi, którzy nie wiedzą, że starsze pokolenie już jest przekonane: skuteczność tego środka jest mitem, a czasem jest całkowicie jawnym oszustwem.

Oto dobry przykład: podczas niedawnej podróży do Indonezji odkryłem całą dziedzinę medycyny estetycznej kontrolowaną przez kilku “sławnych” europejskich lekarzy (co dziwne, nieznanych w ich własnych krajach) i Amerykanów, którzy sprzedają fałszywe naskórkowe czynniki wzrostu i bardzo wątpliwe zastrzyki. Wszystkie one są rzekomo zatwierdzone przez FDA, ale to nieprawda. Oczywiście w wielu krajach FDA nie ma prawdziwej mocy, więc ten skrót jest często używany jako narzędzie marketingowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności, o których w rzeczywistości nie wspomniano.

PODSUMOWANIE

Tak, do skutecznego leczenia skóry potrzebujemy systemów usuwania martwych komórek. Wiele z tego, co widzimy w lustrze, jest niczym innym, jak wynikiem prób skóry, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami środowiska i zaburzeniami hormonalnymi.

Można samemu się przekonać, że skóra jest znacznie młodsza w częściach ciała pokrytych ubraniami, które są w ten sposób chronione przed światłem słonecznym. I na tej podstawie można ocenić nasz prawdziwy wiek biologiczny.

Naszą misją jest doprowadzenie skóry twarzy, szyi, dekoltu i rąk otwartych na słońce do tego samego stanu młodości i odnowy, aby zapewnić jej wszystko, co niezbędne do pomyślnego zakończenia głównego zadania – regeneracji i równowagi wszystkich cudownych mechanizmów obronnych, które spełniają swoją funkcję każdego dnia.

Nie ma potrzeby wypalać naskórka chemikaliami ani odparowywać go za pomocą lasera z dwutlenkiem węgla, aby uzyskać doskonałe i długotrwałe rezultaty. Pracowałem z peelingami wszystkich rodzajów istniejących na świecie i mogę śmiało powiedzieć, że żaden z nich nie ma znaczenia, czy uważa się go za złoty standard, czy nie, moim zdaniem, jest to podstawowe leczenie.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)