KONCEPCJA HISTOLOGICZNA: NOWOCZESNE POŁĄCZENIE METOD KOREKCJI SKÓRY I MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

By in
331
KONCEPCJA HISTOLOGICZNA: NOWOCZESNE POŁĄCZENIE METOD KOREKCJI SKÓRY I MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Koncepcja ta opiera się na założeniu, że komórki ludzkiej skóry nie reagują dobrze na żadne niezidentyfikowane substancje chemiczne, natomiast reagują korzystnie na substancje chemicznie podobne do pochodnych samej skóry. Efekt ten uzyskuje się dzięki jonizacji chemicznej.

PRZED I PO CHIRURGII KOSMETYCZNEJ

Koncepcje i filozofie, które łączą nasz międzynarodowy zespół są w zasadzie nawet ważniejsze niż produkty, których używamy. Chociaż nasze preparaty są niewątpliwie skutecznymi narzędziami do efektywnego wprowadzenia tej koncepcji w życie.

Koncepcja ta opiera się na założeniu, że komórki ludzkiej skóry nie reagują dobrze na żadne niezidentyfikowane substancje chemiczne, natomiast reagują korzystnie na substancje chemicznie podobne do pochodnych samej skóry. Efekt ten uzyskuje się dzięki jonizacji chemicznej.

Bardzo często efektom wywołanym przez reakcje przeciwstawne i równoważne towarzyszą przejściowe efekty uboczne, takie jak rumień, sączące się rany, a nawet strupy. Jednak nawet takie reakcje są uważane za pożądane w radykalnej korekcji skóry po uszkodzeniach słonecznych lub trądziku.

Większość uszkodzeń skóry powoduje uruchomienie trzech głównych mechanizmów ochronnych: przerostu naskórka spowodowanego nadmiarem komórek nabłonkowych, nadmiernej aktywności melanocytów oraz nadmiernego odwodnienia spowodowanego nadmierną stymulacją gruczołów wydzielniczych, a następnie zmniejszeniem stężenia wilgoci w dwuwarstwowych błonach komórkowych. Wiele z tych urazów jest spowodowanych ostrą reakcją receptorów skóry na agresywne czynniki zewnętrzne, takie jak uszkodzenia chemiczne, fizyczne lub fotouszkodzenia. Kiedy komórki skóry są zmuszone do proliferacji w tempie wykraczającym poza normę – efektem jest powstawanie blizn, niezależnie od tego, czy jest to proces kontrolowany – jak w przypadku peelingów chemicznych – czy przypadkowy.

 

 

Z drugiej strony długotrwały przerost naskórka stanowi obciążenie dla skóry; procesy zachodzące w skórze ulegają spowolnieniu i dochodzi do jej starzenia się. Dalsze utrzymywanie komórek skóry w tak ciężkich warunkach prowadzi do elastozy słonecznej, przy czym uszkodzenie komórek skóry przez słońce jest czynnikiem wyzwalającym, ale nie główną przyczyną.

Dlatego też proponowana przez Danne metoda korekcji skóry ma na celu nie tylko usunięcie nadmiaru białka martwych komórek, ale również odbudowę żywych komórek po zabiegach usuwania zbędnych.

Ta prosta filozofia to “Usunąć i odbudować”.

SYSTEMY USUWANIA

W tym kontekście uważamy, że pojęcie “peeling” (lub “eksfoliacja”) jest nietrafione, mimo że pojawia się na etykietach naszych produktów, będąc pojęciem powszechnie stosowanym w kosmetologii. Słowo “złuszczanie” oznacza, że ludzka skóra jest podobna do cebuli, której warstwa po warstwie jest złuszczana, aby za każdym razem odsłaniać jej młodość. Pod mikroskopem jednak skóra w przekroju przypomina mocno poszarpany krajobraz ze wzgórzami i wąwozami – stare i nowe komórki są ze sobą połączone i stale się wymieniają.

 

Nie da się ustalić, gdzie zaczyna się jedna warstwa skóry, a kończy druga, dlatego nie można zagwarantować, że zabieg złuszczania będzie równomierny i nie uszkodzi skóry.

Peelingi chemiczne i waporyzacja laserowa zwykle powodują naruszenie normalnej struktury tkanek. Takie zabiegi są zawsze kompromisem, równowagą zalet i wad. Dzięki zabiegom DMK nie trzeba iść na żadne kompromisy. Pomimo efektów depilacji, erytroemii i owrzodzeń w pojedynczych przypadkach, skóra zawsze wraca potem do normy, a efekty są widoczne i stopniowe.

Wyjaśniamy to zjawisko na przykładzie 80-letniej kobiety w kostiumie kąpielowym. Zmarszczki i przebarwienia mogą dotyczyć jedynie odsłoniętych partii skóry do poziomu kości piersiowej, podczas gdy skóra wokół otoczek piersi będzie miała znacznie delikatniejszy kolor i strukturę – zazwyczaj jest o 5-10 lat młodsza od skóry twarzy i  rąk.

Tak radykalne różnice w stanie skóry obrazują ochronne działanie odzieży; podczas gdy odsłonięta twarz i dłonie narażone są na działanie wolnych rodników, promieni słonecznych i zanieczyszczeń.

Sens tej analogii jest następujący: jeśli tkanka na piersiach wygląda o wiele młodziej niż odsłonięte obszary, organizm jest zawsze gotowy do rozmnażania młodych komórek, o ile nic nie stoi temu na przeszkodzie. Oznacza to, że status quo twarzy i rąk można przywrócić najpierw regenerując uszkodzenia, a następnie tworząc środowisko jak najbardziej sprzyjające uwolnieniu pełnego potencjału żywych komórek skóry.

Enzymy

Od 38 lat stosujemy kompleksowe preparaty enzymatyczne do usuwania martwych i obumierających komórek skóry poprzez hydrolizę. Jako naturalne biologiczne katalizatory, enzymy zawierające RNA i inne białka zmiękczają martwe komórki i obce cząsteczki podczas odwróconej osmozy. Enzymy te kontrolują również inne procesy chemiczne w skórze i stopniowo rozprzestrzeniają efekt hydrolizy w całej skórze, w wyniku czego obce gazy, opary i cząsteczki zostają usunięte, a żywe komórki zostają otoczone czystą białą substancją.

 

IMG_5525

Spośród wszystkich zabiegów DMK – terapia enzymatyczna jest prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą długotrwałej korekcji skóry, z najmniejszą liczbą przeciwwskazań. Już po pierwszym zabiegu można zaobserwować poprawę napięcia i kolorytu skóry.

Również po 30-45 minutach na powierzchni pojawia się sieć peryferyjnych naczyń włosowatych – dowód na aktywny transfer tlenu z komórek krwi do mitochondriów komórek skóry, co powoduje gwałtowny wzrost syntezy ATP; krwiobieg usuwa obce cząsteczki, pozostawiając czystą, wolną od toksyn matrycę.

Zabiegi DMK mają działanie systematyczne i jednocześnie nie powodują alergii, ponieważ dobrane składniki to naturalne proteiny i ekstrakty roślinne najbardziej zbliżone do chemii ludzkiego organizmu. W ciągu trzydziestu lat reakcje alergiczne wystąpiły tak rzadko, że można powiedzieć, że nie ma żadnych reakcji alergicznych na składniki preparatów.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że niektóre osoby mogą być uczulone, nawet na czyste i naturalne substancje chemiczne, i że takie osoby mogą wymagać wcześniejszych testów alergicznych. W przypadku pozytywnej reakcji mamy do dyspozycji szeroki wachlarz alternatywnych metod leczenia.

Regulacja poziomu pH

Aby usunąć martwe komórki, zwykle stosujemy trzy preparaty, które mogą radykalnie zmienić pH skóry, aby wywołać szybką reakcję. Ich działanie jest osiągane w ciągu kilku minut, a monitorowanie procesu zapewnia, że poziom pH jest przywrócony do normy przed zakończeniem zabiegu. W niektórych przypadkach stosowany jest związek kwasu mlekowego na bazie metylocelulozy, który pomaga obniżyć wartość pH skóry do 3,2. Formuła ta zawiera naturalny ekstrakt, który symuluje wzrost temperatury ciała, aby pobudzić oczyszczanie naczyń włosowatych. Przy niskim pH martwy materiał komórkowy twardnieje do stanu, w którym może być łatwo oderwany od warstwy podstawnej naskórka i zmyty z powierzchni skóry.

Przeciwstawne działanie wykazuje preparat stosowany głównie w przypadku trądziku u kobiet, gdy obok nadmiernego owłosienia występują krosty, grudki i blizny przerostowe. Preparat ten tymczasowo podnosi pH skóry do 12. W ciągu 3-4 minut następuje złuszczanie włosków i powierzchownych komórek skóry, dzięki czemu krosty nie są już narażone na ucisk. Zabieg ten jest idealny dla uszkodzonych mieszków włosowych, ale może być również stosowany do korekcji blizn i zaburzeń pigmentacji. Ponownie natychmiast po zabiegu pH skóry jest przywracane do normy, aby uniknąć dalszego złuszczania i oparzeń alkalicznych.

Alfa-hydroksykwasy

W 1988 roku wprowadziliśmy ten produkt po raz pierwszy do Europy i Azji, na długo przed tym, jak był on dostępny na rynku, a nawet zanim opinia publiczna dowiedziała się o jego istnieniu. W tamtych czasach kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) były tylko kolejnym narzędziem w naszej farmakopei – nie głównym produktem leczniczym, a już na pewno nie podstawą całej gamy różnych zabiegów kosmeceutycznych.

W naszych badaniach nie poszliśmy w ślady wielu innych firm, które wychwalają kwas glikolowy jako główny składnik. Chociaż kwas glikolowy jest rzeczywiście najmniejszą cząsteczką w rodzinie AHA, jego działanie na skórę nie ogranicza się do samej penetracji; istnieją inne receptory, które wywołują reakcję w naskórku, takie jak komórki zwojowe, obwodowe naczynia włosowate i układ ekrynowy. Ponadto dysponujemy protokołem resurfacingu (RP) polegającym na jednoczesnej regeneracji i usuwaniu komórek – poprzez zwiększenie aktywności fibroblastów w miejscu aplikacji. Nasze staranne badania nad retinoidami zaowocowały stworzeniem formuły, która jest idealna do regeneracji i napinania zwiotczałej i delikatnej skóry starzejących się pacjentów. Może być stosowany na każdym obszarze ciała.

Aby nie być zależnym od nieprzewidywalnego kwasu glikolowego, opracowaliśmy kombinację i serię serum, które pozwalają na dostosowanie zabiegu do potrzeb każdego klienta, biorąc pod uwagę, że twarz, szyja, dekolt i dłonie przypominają raczej pagórkowaty i nierówny teren niż płaskie pole i dlatego wymagają podejścia łączonego, a nie jednostronnego.

Istnieje ciągła kontrowersja wokół kwasu glikolowego; wiele firm twierdzi, że są gotowe zaoferować “inny” rodzaj produktu glikolowego. Właściwie pod względem chemicznym istnieje tylko jeden rodzaj, ale można go nieco zmodyfikować za pomocą buforów i tzw. neutralizatorów, tworząc produkty kategorii kosmetycznej i przemysłowej. Produkty z kategorii przemysłowej dają najlepsze rezultaty, ale są bardzo nieprzewidywalne i mają tendencję do działania nieselektywnego – innymi słowy, ślepo wędrują po wszystkich “górach i dolinach”  skóry, powodując “gorące punkty” lub inne podrażnienia.

W 1987 roku opracowaliśmy połączenie czterech alfa-hydroksykwasów – jabłkowego, mlekowego, glikolowego i cytrynowego – z których stworzyliśmy serum o niskim stężeniu i pH 3,1. Dodatkowo opracowaliśmy serum booster oparte na rozwiązaniu Jesnera ze zmodyfikowaną bazą dla specjalistów.

Naszym trzecim osiągnięciem był neutralizujący lub “buforowany” roztwór peelingujący z naturalnej metylocelulozy pochodzącej z planktonu morskiego. Te trzy produkty dają specjalistom pełną kontrolę nad dostosowaniem aplikacji serum do indywidualnych potrzeb, eliminując problem wyboru rodzaju kwasu glikolowego – buforowanego, neutralizowanego lub nieneutralizowanego – a tym samym możliwość pomyłki. Dzięki tym zmianom nasi eksperci są ponad kontrowersjami “najlepszego rodzaju kwasu glikolowego”, podsycanymi przez firmy produkcyjne w celach reklamowych.

Nasze dalsze badania wykazały, że kwasy z rodziny AHA, w połączeniu z terapią enzymatyczną robią znacznie więcej niż tylko usuwają “klej” międzykomórkowy, jak twierdzą producenci. W skórze znajdują się wydzieliny łojowe – suchy wosk i łój, które zatykają otwory i puste przestrzenie w naskórku. Nasze profesjonalne serum Pro Alpha AHA stopniowo rozpuszcza te śmieci i “wypycha” je przez pory skóry w postaci maleńkich woskowych korków, które często są widoczne gołym okiem! AHA są kwasami higroskopijnymi, które wyciągają dostępną wilgoć z warstw naskórka. Martwe komórki pęcznieją od tej wilgoci jak miniaturowe baloniki, aż w końcu pękają i oddzielają się od skóry. Istnieją również dowody na rozluźnienie kontaktów desmosomalnych pomiędzy sąsiadującymi keratynocytami, co sprzyja maksymalnej proliferacji nowych komórek.

Produkty AHA są narzędziami przeznaczonymi wyłącznie dla doświadczonych profesjonalistów. Ze względu na hydrolityczne działanie tych kwasów, częste stosowanie kremów lub innych produktów kosmetycznych, nawet tych o minimalnej zawartości AHA w końcu pozbawi nas nie tylko powierzchniowej wilgoci naskórka, ale także wilgoci błon komórkowych, wyczerpując ostatni rezerwuar płynów w skórze. Efektem jest bardzo odwodniona twarz, choć na początku stosowania AHA skóra będzie gładsza i zachowa swoją jędrność przez kilka tygodni. Jednak efekt ten jest mylący.

Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane po zabiegu przez lekarza lub pielęgniarkę DMK są niezbędne do przywrócenia aktywności błon komórkowych i płaszcza kwasowego naskórka. Z medycznego punktu widzenia kuracja profesjonalnymi serum AHA Pro Alpha w połączeniu z terapią enzymatyczną, przeprowadzana 1-6 razy w roku w odstępach 4-6 tygodniowych zapewnia taki sam efekt złuszczający, jak konwencjonalny peeling chemiczny kwasem trójchlorooctowym/fenolowym lub waporyzacja laserowa, ale bez skutków ubocznych, przeciwwskazań, dyskomfortu, długiego czasu rekonwalescencji i nienaturalnej struktury powierzchni skóry (kontrolowane blizny) – nieodłącznie z nimi związanych.

ODBUDOWAĆ

Proliferacja komórek syntetyzujących kolagen wymaga witaminy C jako prekursora łańcucha aminokwasów, który rozpoczyna tworzenie tropokolagenu przez fibroblasty – stąd znaczenie kwasu cytrynowego jako składnika AHA, ale jeszcze ważniejsze jest wprowadzenie łatwo przyswajalnej witaminy C do skóry poprzez naszą wyjątkową bazę kremu transdermalnego, opracowaną 30 lat temu.

Płaszcz kwasowy musi być codziennie wspierany, ponieważ jest to jedyny naturalny środek nawilżający. Nauczyliśmy się naśladować naturę, stosując frakcjonowane oleje  przypominające sebum oraz rozpylane wody przypominające pot. Tradycyjne kremy nie nawilżają, a jedynie natłuszczają skórę, chyba że zawierają składniki o działaniu przeznaskórkowym.

Pielęgnacja domowa jest niezwykle ważna dla uzyskania progresywnych rezultatów profesjonalnych zabiegów. Preparaty do stosowania domowego będą dobierane indywidualnie w zależności od pochodzenia etnicznego i stanu zdrowia skóry. Lekarz lub specjalista zaleca konkretny preparat do pielęgnacji domowej w taki sam sposób, w jaki lekarz rodzinny przepisuje antybiotyk na anginę.

Pacjentowi łatwiej będzie zaakceptować całkowitą zmianę dotychczasowego sposobu pielęgnacji skóry, gdy lekarz zastosuje tę – recepturową – metodę zalecenia odpowiednich preparatów do pielęgnacji domowej,  zamiast sprzedawania serii kosmetyków leczniczych na zakończenie zabiegu. Pacjent musi stosować się do zaleceń do pielęgnacji domowej. Jeśli tego nie zrobi, tradycyjne produkty komercyjne – bez względu na ich jakość – zrujnują leczenie.

CHRONIĆ

Wreszcie należy wziąć pod uwagę wzrost zagrożenia promieniowaniem słonecznym u osób, których skóra jest naturalnie silnie chroniona przed słońcem ( negroidzi, mongoloidzi, latynosi itp.).

Potrzebowaliśmy wieloletnich badań, aby opracować transdermalny filtr przeciwsłoneczny, który zapewniałby ochronę 30 SPF bez wrażenia tłustości lub dyskomfortu podczas codziennego stosowania. Nasz transdermalny krem przeciwsłoneczny został wysoko oceniony przez norweską drużynę narciarską podczas ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich – uznano go za najlepszy w swoim rodzaju.

DMK Transdermal Sunscreen jest kompatybilny ze wszystkimi preparatami do pielęgnacji domowej DMK i jest absolutnie niezbędny po terapii serum Pro Alpha AHA, aby zapobiec hiperpigmentacji.

Zwróciliśmy uwagę lekarzy i pracowników służby zdrowia na najbardziej zaawansowane i praktyczne podejście do zabiegów korekcji skóry dostępnych obecnie na świecie. Jesteśmy świadomi, że wiele z naszych koncepcji zostało z czasem skopiowanych, ale nasze innowacje nie pozostały bez uznania.

Naszym zdaniem nic nie zastąpi natury. Nie postrzegamy trądziku, starzenia się czy przebarwień jako zjawiska naturalnego, ale raczej jako nienaturalny stan skóry, która stara się funkcjonować prawidłowo, ale nie może tego zrobić z powodu wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które nie sprzyjają jej zdrowiu.

Zapewniliśmy koncepcję, preparaty, szkolenia i protokoły, aby pomóc skórze i organizmowi w programowaniu prawidłowego funkcjonowania żywych komórek. Jak wymownie stwierdził nasz kolega dr Thomas Smith z Międzynarodowej Kliniki Odnowy Biologicznej: “Komórki ludzkiego organizmu nie są zaprogramowane do szybkiej śmierci. Są zaprojektowane tak, aby przetrwać jak najdłużej”.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)