WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O LECZENIU ZA POMOCĄ ENZYMÓW I O PRODUKTACH ENZYMATYCZNYCH

By in
1250
WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O LECZENIU ZA POMOCĄ ENZYMÓW I O PRODUKTACH ENZYMATYCZNYCH

Wszystko zaczęło w latach pięćdziesiątych, kiedy sam zmagałem się z problemem trądziku. Mając ograniczone możliwości leczenia w latach 50., byłem zmuszony do prowadzenia własnych badań i tworzenia receptur. Jednak moja prawdziwa podróż odkrywcza, trwająca od wielu dziesięcioleci, rozpoczęła się po tym, jak w praktyce poznałem świat enzymów.

Przez ponad 40 lat polegałem na sztuce leczenia enzymami jako mojej głównej metody rewizji skóry i zdałem sobie sprawę, że ma ona zastosowanie w prawie wszystkich patologiach skóry oraz w przypadku zespołu związanego z wiekiem.

Moi czytelnicy od lat pytają mnie o terapię enzymatyczną. Wiele osób myślało, że mówię o jakimś specjalnym produkcie, a niektórzy pytali: “Gdzie mogę dostać ten produkt?” W rzeczywistości nie miałem na myśli żadnych produktów, a mówiłem o procedurach wykorzystujących jedno ze zjawisk występujących w przyrodzie. Wreszcie wyjaśnię, co miałem na myśli przez te wszystkie lata, kiedy pisałem o enzymach.

Gdyby istniały istoty pozaziemskie, które po dotarciu do naszej planety poprosiłyby jednego z wiodących naukowców o opisanie ludzkiego organizmu na podstawowym poziomie, naukowiec, musiałbyzgodnie z prawdą odpowiedzieć, że “nie jesteśmy niczym więcej niż zbiornikiem płynów, białek i aminokwasów kontrolowanych przez enzymy i połączone energią elektromagnetyczną”.

Zaskakujące jest dla mnie, że naukowcyzidentyfikowalimniejniż 2000 enzymów, które kontrolują wszystkie aspekty molekularne naszego organizmu. Jestem przekonany, że jest ich znacznie więcej. Nic dziwnego, że enzymy odgrywają ważną rolę wleczeniu chorób skóry. Przede wszystkim szereg procesów enzymatycznych, wspiera zdrowie skóry.

CO TO JEST ENZYM?

Enzymy są naturalnymi katalizatorami biologicznymi. Pracownicy medycyny estetycznej, a nawet kosmetolodzy przez wiele lat uważali, że enzymynie nadają się do miejscowego leczenia skóry, ponieważ ich rozmiary są duże, cząsteczki białka są zbyt duże, abymogłyprzedostać się do wnętrza skóry. W rzeczywistości enzymy nie są białkami, podobnie jak żarówka nie jest energią elektryczną. Enzymy do leczenia skóry wykorzystują białka roślinne i niektóre komórki pochodzenia zwierzęcego oraz działają jako katalizatory organiczne, inicjując lub przyspieszając specyficzne reakcje chemiczne.

JAK DZIAŁA ENZYM?

Badania wykazują, że enzym tymczasowo łączy się z reaktywnącząsteczką. Bliski kontakt i współdziałanie otaczających cząsteczek nie jest kwestią przypadku, ale odbywa się w sposób miarodajny. Następuje przyspieszenie reakcji i wyniku.

Dla przykładu, kiedy organizm rozkłada węglowodany, energia, która utrzymywała węglowodany, jest uwalniana i natychmiast wykorzystywana lub odkładana w organizmie. Proces ten nazywanyjest metabolizmem. Metabolizm ma dwie funkcje: anabolizm (do syntezy materiału komórkowego) i katabolizm (do rozkładu materiału komórkowego).

Reakcje te będą przebiegały bardzo powoli, dopóki nie zadziałają białka napędzane enzymami. Bez enzymów cała koncepcja funkcji metabolicznych zostałaby utracona. Enzymy faktycznie działają poprzez połączenie z substratem (reagentem), w celu utworzenia kompleksu enzym-substrat, a następnie do wytworzenia produktów reakcji. Sam enzym nigdy nie ulega zmianie aniniejest wykorzystywanywtej reakcji, lecz odłącza się w celu ponownego wykorzystania. Wyobrażcie sobie, że enzym jest stacją kosmiczną w przestrzeni pozaziemskiej. Wokół tej stacji mogą znajdować się różnego rodzaju statki kosmiczne, które latają w losowej kolejności bez interakcji ze sobą, zatem nie żadnej misji. Każda stacja kosmiczna posiada porty dokujące dla określonych statków kosmicznych. Jeśli statek kosmiczny trafia w swój własny port, a inny statek ląduje w swoim specjalnym, odpowiednim miejscu na stacji kosmicznej, są one trzymane w stanie statycznym “zastój”, mogą wchodzić winterakcje ze sobąi zaczynają zachodzić określone działania. Tak działaja enzymy.

ENZYMY I PROCEDURY PO REWIZJI SKÓRY

Istnieje wiele działań enzymów i koenzymów (witamin), występujących w skórze, które regulują jej normalne funkcje. Na przykład, enzym kolagenowy pomaga regulować syntezę włókien kolagenowych. Jeśli kolagenaza zostanie zniszczona przez jakieś agresywne zabiegi, takie jak użycie RoAccutane, lub inwazyjnym szlifowaniem laserowym, które zwykle przeprowadza się u pacjentów z trądzikiem, włókna kolagenowe, zmierzają wkierunku urazu skórydowolnego pochodzenia, niezależnie od tego, czy jest to szlifowanie laserowe czy peeling kwasowy. W wyniku tego może powstać blizna keloidalna lub przerostowa. Jest to jeden z powodów, po którym peelingi na bazie kwasu fenolowego lub trichlorooctowego powodowały woskowy, plastycznywygląd skóry. Prawidłowa proliferacja włókien kolagenowych była przyspieszona, a włókna zmierzały na powierzchnię, próbując zbyt szybko uczestniczyć w odbudowie i przebudowie skóry.

Istnieje jednak wiele enzymów, których miejscowa aplikacja na skórę jest niezwykle przydatna. Mogą one przyspieszyć usuwanie warstw martwych komórek, często błędnie zdiagnozowanych jako “sucha skóra”, która przejawia się w postaci zmarszczek powierzchniowych. Enzymy mogą również uwalniać gazy, zanieczyszczenia i inne osady ze skóry. W rzeczywistości ten rodzaj leczenia może pomóc uzyskać bardziej młodąielastyczną skórę. Nie chodzio to, “ile enzymów jest wykorzystywanych w tej formule”, aby osiągnąć zamierzony efekt, ale o stymulowanie własnej aktywności enzymatycznej w skórze. Jeśli na skórę zostanie nałożona odpowiednia kombinacja enzymów, za około 20 minut rozpocznie się hydroliza martwych komórek i zanieczyszczeń, które obciążają żywe komórki.                   

MIEJSCOWE ZASTOSOWANIE ENZYMÓW

Odkryliśmy, że enzymysą podzielone na kilka grup. Niektóre rozpuszczają martwe białko; inne trawią skrobię i nadmiar glukozy. Trzecie pomagają rozkładać gęste tłuszcze w porach skóry. Specjalny enzym transferowy może przekazywać sygnały przez błony komórkowe. Proces ten nazywanyjest transkrypcją.

W tym procesie, łańcuchy informacji RNA są syntetyzowane zgodnie z podstawowym azotowym kodem DNA. Enzym polimerazy RNA łączy się z jedną zcząsteczek DNA wpodwójnej helisie. Drugi łańcuch pozostaje nieaktywny. RNA porusza się wzdłuż łańcucha DNA, odczytując nukleotydy jeden po drugim. Enzym wybiera 31 komplementarnych podstaw Danne’a Montague’a Kinga z dostępnych nukleotydów i umieszcza je w cząsteczce mRNA zgodnie z zasadą komplementarnościtworzenia parzasad.

Cząsteczka mRNA przenosi następnie wiadomość genetyczną do cytoplazmy w celu syntezy białek. Jest to kluczowa informacja dla wszystkich komórek skóry, która również utrzymuje je przy życiu dłużej i w zdrowszym stanie – poprzez odciążenie ich od nadmiaru martwej warstwy rogowej.

RODZAJE STOSOWANYCH FORMUL

Ponad 40 lat temu odkryłem, że najlepszą podstawą do przechowywania obojętnych, ale wciąż żywych enzymówjest zygotyczna baza albuminy. Albumina jest otrzymywana z wewnętrznej błony skorupki jaja i stanowi idealne miejsce do przechowywania żywych enzymów, które są dezaktywowane w kontakcie z płynami i powietrzem w ciągu 45 do 60 minut. Albuminy laboratoryjnej nie należy jednak mylić ze zwykłym surowym białkiem jajka stosowanym kiedyś do “odświeżania i napinania skóry” (tak naprawdę ten proces nie zachodzi). Dodaję również lizozym i amylazę. Amylaza inicjuje hydrolizę połączeń glukozowych – część tak zwanego kleju komórkowego, który pomaga łączyć martwe komórki ze znajdującymi się niżej warstwami żywych komórek.


Enzym pochłaniający skrobię, agrozim, jest również częścią formuły obok z grozime, rapidase i superclastase. Enzymy te są wykorzystywane do oczyszczania zanieczyszczeń i przetwarzania odpadów ludzkich. Są one szczególnie niezbędne wleczeniu trądziku skóry.

Lipaza jest kolejnym enzymem “przekazującym wiadomości”, który komunikuje się z lipidami i tłuszczami w skórze, a oprócz powyższych enzymów dodałem następujące składniki:

  • Kwas asparaginowy – LABORANT, wzmacnia tkanki;
  • Lizyna - aminokwas, który poprawia jakość białka w tkankach, jest jednym z trzech niezbędnych aminokwasów do syntezy kolagenu;
  • Prolina i glicyna – dwa inne aminokwasy zaangażowane w produkcji kolagenu, są stymulowane witaminą C. Glicyna jest również substancją przeciwświądową, która jest bardzo ważna wleczeniu skóryzegzemąlub podobnymi schorzeniami;
  • Lecytyna – bogata w kwas linolenowy;
  • Miedź-chlorofil – przyspiesza gojenie i fitosyntezę wszelkich aktywnych składników roślinnych zawartych w formule.

Inne procedury enzymatyczne powodują “efekt plazmatyczny” w skórze przez rozszerzenie wszystkich obwodowych naczyń włosowatych. Prowadzi to do zwiększonego poboru i zużycia tlenu z organizmu. Zwiększone ilości tlenu są rozprowadzane w mitochondriach we właściwych proporcjach, co wymaga wytworzenia wystarczającej ilości ATP, abyosiągnąć dobre wyniki anti-age.

Po zabiegu enzymatycznym można bezpośrednio zobaczyć ten efekt na skórze twarzy, szyi i na dekolcie. Jednocześnie na skórze pojawia się lekkie (lub nie) zaczerwienienie, naczynia włosowate rozszerzają się jak mapa drogowa, udowadniając fakt, że leczenie enzymatyczne przenika na odpowiednią głębokość, aby całkowicie rozszerzyć obwodowe naczynia włosowate. Jest to prawdziwa terapia tlenowa, w przeciwieństwie do nieskutecznej i czasem niebezpiecznej terapii z miejscowym nakładaniem kremów tlenowych (zawierających głównie nadtlenek) lub w przeciwieństwie do rozpylania sprężonego tlenu na skórę.

ODWRÓCONA OSMOZA

Odpowiednio przygotowana stymulująca maseczka enzymatyczna może powodować odwróconą osmozę w głębokim naskórku. To samo w sobie jest być może najbardziej niesamowitym i tajemniczym skutkiem całej terapii enzymatycznej. Odwrócona osmoza to wysokie ciśnienie osmotyczne wewnątrz naczyń włosowatych, które wypycha płyn z przestrzeni pozakomórkowej (PP) do żył. To powoduje, że duże ilości zanieczyszczeń i toksyn wydobywają się z wnętrza komórki przez błonę komórkową, pozostawiając czystą i zdrową matrycę wokół komórki. Proces ten tworzy fantastyczne środowisko dla przyjmowania koenzymów i przeciwutleniaczy i pozwala odeprzeć ataki wolnych rodników i innych czynnikówzapalnych. Ale, podobnie jak w przypadku wszystkich innych aspektów organizmu, musi istnieć równowaga, aby utrzymać wyniki odwróconej osmozy(OO).

Ujemne ciśnienie OO powinno również musi być wyrównane z ciśnieniem dodatnim. Osiąga się to za pomocą , efektu pulsującego” maski enzymatycznej. Pulsacja tworzy fazę dodatnią lub fazę “odpoczynku”, co pozwala naturalnie wyrównać ciśnienie osmotyczne.

Efekt wyrównania oznacza, że płyny są wypychane ze swojego miejsca do tkanek skóry z niskim ciśnieniu osmotycznym na skutek urazu lub zapalenia skóry i podnosi odwrotne ciśnienie osmotyczne. Wyższe ciśnienie związane ze zdrową skórą nazywa się ciśnieniem hydrostatycznym (równość, bilans płynów). Zazwyczaj wszyscy mamy ten stan hydrostatyczny w naszych naczyniach włosowatych, które znajdują się w PP, poza błoną komórkową.

Zatem wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujemydla zdrowia skóry, przedostają się z naszego krwiobiegu do PP, ważne jest utrzymanie tego ciśnienia hydrostatycznego podczas procedur enzymatycznych, abyzapobiec zbyt powolnej adsorpcji składników odżywczych, immunostymulatorów i środków przeciwzapalnych z powrotem do krwiobiegu. Jeśli adsorpcja jest zbyt wolna, to powoduje obrzęk, nadmierne rozgrzewanie i stan zapalny skóry.

Dobrytest do zaobserwowania naprawdę skutecznego leczenia maską enzymatyczną jest następujący. Maskę należy usunąć po 45 minutach. Jeśli ciśnienie osmotyczne nie jest zrównoważone, a absorpcja składników odżywczych jest zbyt wolna, skóra będzie równomiernie zaczerwieniona i będzie odczuwalne ciepło, a nawet pieczenie. Oznacza to również, że tlen nie przeniknął skutecznie do mitochondriów – cała procedura jest praktycznie bezużyteczna. Wtym przypadku najbardziej skutecznym działaniem jest to, że pewna ilość martwych komórek złuszczy się z powierzchni naskórka, co wynika głównie z mechanicznego działania wysuszonej maseczki wpostaci pasty. Wszystko to można porównać ze popularnymi dawniej maseczkami białkowo-jajowymi naszych poprzedników.

Z drugiej strony, jeśli maseczka enzymatyczna jest poprawnie wymieszana i wykonana, test na skuteczność leczenia po jej usunięciu jest następujący. W przeciwieństwie do zwykłej zaczerwienionej skóry – wszystkie obwodowe naczynia włosowate są wyrażnie zarysowane na skórze twarzyi szyi pacjenta w różnych konfiguracjach (podobnie do mapy drogowej), skóra powinna być złagodzona, elastyczna wdotyku, nie ciepła ani gorąca. Dowodzi to, że utrzymane zostało równe ciśnienie osmotyczne i że w głębszych warstwach skóry zachodzila aktywność terapeutyczna. Większość pacjentów jest zaniepokojonych, gdy po raz pierwszy widzi tzw. mapę drogową na skórze twarzy, ale widoczny efekt trwa jedynie około 20 minut.

Również eksperci metody limfodrenażowej dr. Waddera udowodnili, że ten rodzaj pulsującej procedury enzymatycznej symuluje małe i precyzyjne ruchy podczas ręcznego masażu drenażu limfatycznego. Wielu lekarzy i specjalistów medycyny estetycznej potwierdza to na podstawie własnego doświadczenia i nakłada maseczki enzymatyczne na ogniskowe węzłychłonne – w tym na całe ciało.

MIĘŚNIE TWARZY I ENZYMY

Małe mięśnie twarzy można “zbudować” do większego poziomu, jak każdyinny mięsień w ciele podczas ćwiczeń. Jednak ćwiczenia twarzy wyglądają śmiesznie i wymagają niemal codziennego rutynowego powtarzania, aby uzyskać rezultat i utrzymać go. Większość osób nie poświęci wystarczająco dużo czasu, aby zastosować się do tego schematu. Stymulacja elektryczna za pomocą urządzenia do miostymulacji mięśni twarzy zapewnia tylko 20% wyników w stymulacji mięśni. Badania tej modalności wykazały, że codzienna procedura ze specjalnymi mikroprądami prowadzi do około 20% wzrostu masy mięśniowej i wymaga prawie codziennego powtarzania, abyutrzymaćwyniki.

Arbitralne skurcze mięśni twarzy za pomocą procedur enzymatycznych mają znacznie bardziej naturalny i trwały efekt, mięśnie poruszają się same, pokonując własny opór. Zjawisko to znane jest również jako “ćwiczenie izometryczne”. Wdowolnej reakcji mięśni następuje asynchroniczna aktywacja neuronów ruchowych i równomierny skurcz. Im więcej jednostek neuronów ruchowych jest zaangażowanych, tym bardziej osiągany jest dalszy wzrost siły mięśni.

Jeśli nakładać na skórę bardzo silną maseczkę enzymatyczną za pomocą techniki pasmowania, nakładając od jednego punktu kontrolnego do innego punktu kontrolnego, można uruchomić samowolne działanie. Większość mięśni twarzy, szyi i dekoltu jest rozmieszczona bokiem, poziomo i pionowo. Można z nimi pracować i uzyskać przewidywalne wyniki. Nie należy jednak wpływać na okrągłe mięśnie ust i oczu, w ten sam sposób, ponieważ są zaokrąglone i nieprzewidywalne w odniesieniu do kierunku ich redukcji.

ENZYMY, POCHŁANIAJĄCE MIĘSO

Istnieją trzy inwazyjne enzymy, które są tradycyjnie stosowane w leczeniu skóry od wielu lat. Ze wszystkich grup są one najbardziej agresywne, a także powodują nadwrażliwość skóry. Tego typu enzymy są stosowane w tradycyjnym przyrządzaniu potraw w kilku krajach pod nazwą “zmiękczacze mięsa”. Kiedy są rozpylane na grubszą, tanią wołowinę, w ciągu kilku godzin, zmiękczają mięso prawie do stanu złuszczania. Tak więc po nałożeniu na skórę przez 15 minut będą podrażniać skórę, błony śluzowe jamy ustnej, nosa i oczu. Jest to bromelaina (pochodzenia ananasowego), papaina (pozyskana z papai) i pankreatyna (pozyskana z narządów wewnętrznych zwierząt). Używam ich tylko w przypadkach bardzo tlustej skóry, która jest silnie zanieczyszczona i ma grube warstwy martwych komórek.

Być może najlepszą cechą terapii enzymatycznej jest to, że czynnik pH nie jest zaangażowany, ani zbyt kwaśny, ani zasadowy. Dlatego przeciwwskazania są albo małe i/lub mniej wyrażne. Jednak każdy enzym w skórze naszego ciała ma optymalne spektrum swojej szczególnej aktywności. Dobrym przykładem jest enzym pepsyna. Pepsyna sama w sobie, poza cialem, nie ma żadnego radykalnego pH. Chociaż został stworzony przez naturę, aby wykazać maksymalną reaktywność w wyjątkowo kwaśnym środowisku. Podobnie większość enzymów może szybko ulec denaturacji po umieszczeniu w ekstremalnie alkalicznym środowisku.

Reakcje enzymatyczne zachodzą w wąskim spektrum temperatur (zwykle od 30°C do 40 °C). Będąc bardzo złożonymi cząsteczkami biologicznymi, każdy enzym ma własną reakcję, gdy napotyka roztwory wodne i zmiany temperatury. Niektóre gruboziarniste rodzaje enzymów przyspieszają ich reakcję, gdysą stosowane na rozgrzanej skórze, działają silnie przez krótki czas, a następnie szybko denaturują.

Inne, bardziej złożone i inteligentne enzymy reagują na indywidualną temperaturę skóry i zgodnie z nią zmienia ją swoją aktywność.

Układanie terapii enzymatycznej nie jest łatwym procesem na poziomie produkcyjnym. Może to być kosztowne i czasochłonne. Liczne enzymy są potrzebne do skutecznego działania katalitycznego w obecności atomów małych cząsteczek niebiałkowych. Proces ten obejmuje składniki stymulujące enzymy już znajdujące się w skórze oraz cząsteczki koenzymu, z których większość tylko tymczasowo łączy się (przejściowo związany) z pierwotnymi enzymami. Dalej zaczynają działać istniejące resztki bocznych grup łańcuchów aminokwasowych, które dostarczają cząsteczkę enzymu w pobliżu lub bezpośrednio w miejsce aktywności w skórze, która musi być katalizowana. Wszystkie te czynniki same w sobie nie sprawiają, że prawdziwa terapia enzymatyczna jest atrakcyjna dla większości producentów produktów do leczenia skóry.

Przez ponad 40 lat polegałem na sztuce leczenia enzymami jako mojej głównej formie rewizji skóry i zdałem sobie sprawę, że ma ona zastosowanie w prawie wszystkich patologiach skóry oraz w przypadku zespołu związanego z wiekiem. Gdybym z powodu jakichś przeciwności losu został zmuszony do pozostawienia wszystkich moich licznych “narzędzi”, które są do naszej profesjonalnej dyspozycji, i musiałby wybrać tylko jedno “narzędzie”, wybrałbym leczenie enzymatyczne.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)